Patrón Richard Stanke o festivale

image_4

26.01.2012

Práve vďaka Filmovému festivalu inakosti môžu Slováci vidieť, ako žijú ľudia s neheterosexuálnou orientáciou v iných krajinách, či vo vedľajšom byte, a pritom o tom ani netušia.

Situácia na Slovensku nie je práve najlepšia, je plná tichej a nenápadnej diskriminácie. Ľudia majú mnoho predsudkov, aj keď ich otvorene nedeklarujú. Práve vďaka Filmovému festivalu inakosti môžu Slováci vidieť, ako žijú ľudia s neheterosexuálnou orientáciou v iných krajinách, či vo vedľajšom byte, a pritom o tom ani netušia. Homosexuáli si môžu v mnohých štátoch žiť pokojne svoj život bez toho, aby sa niekto zaujímal o ich intímne vzťahy a ukazoval na nich prstom. Podstatné sú iné ľudské kvality.

Je potrebné, aby menšiny mali v spoločnosti zastúpenie. Je to dôležité preto, aby minority mali rovnaké práva. Ideálny bude stav, kedy nikto nebude riešiť orientáciu druhých. Ale nie preto, že je to netaktné alebo nezdvorilé, ale preto, že nikto nebude považovať za potrebné to vedieť. Nie je totiž podstatné zaujímať sa o to, či je niekto gej alebo lesba, keďže to nič nehovorí o charaktere človeka.

Situácia sa, našťastie, pomaly mení aj u nás. V mojom okolí hovorí čoraz viac ľudí o náklonnosti k rovnakému pohlaviu. V porovnaní s minulosťou je to veľký rozdiel. Stále ma však zaráža, že sa na Slovensku ozývajú hlasy, ktoré tvrdia, že zväzky homosexuálov môžu ohroziť klasickú rodinu. Pokiaľ rodina skutočne funguje, tak dieťa vyrastajúce v takej rodine samo vie, čo je preň najlepšie. A pokiaľ sa narodí s homosexuálnou sexuálnou orientáciou, nijako ho neovplyvní ani súžitie registrovaných partnerov v susedstve, ani fungujúca klasická rodina. A vôbec, ako vlastne vyzerá ideálna rodina? Je to len taká, v ktorej je len otec, mama a dve deti?

patrón FFi
herec Richard Stanke